קשתיות שקופות

קשתיות שקופות

יישור שיניים בטכניקה מתקדמת

מגוון טיפולים חדשניים ליישור שיניים – לילדים, למתבגרים ולמבוגרים

יישור שיניים הנו תחום ברפואת השיניים המיועד לטפל בליקויי סגר ויחסים לא תקינים  בין הלסתות, 
ליקויים שעלולים לפגוע ביכולת הלעיסה, האסתטיקה של הפה ומראה החיוך והפנים. 
הליקויים עלולים להיגרם בעקבות שיניים בולטות, כלואות או מוטות מחוץ לקשת השיניים, שיניים צפופות או מרווחות מהמקובל וכאשר היחסים בין השיניים והלסתות אינם תקינים.  הטיפול הנו בעל חשיבות אסתטית ורפואית, שכן הליקוי עלול לפגוע בחניכיים, להשפיע על תנועת הלסתות, ולגרום לכאב רב.
אי סדירות השיניים וליקויי הסגר עלולים להתפתח בעקבות מאפיינים תורשתיים, עקירה מוקדמת של שן חלבית או חבלה, ואף בעקבות הרגלי לעיסה, דיבור, דחיפת לשון ברווחים בין השיניים, הידוק הלסתות, מחלות חניכיים ואף חריקת השיניים במהלך השינה.

מרפאת שן מציעה טיפולים ליישור שיניים לילדים ומבוגרים, בשיטה ייחודית וליהנות מחיוך רחב וגאה. 
הטיפולים מבוצעים על ידי צוות רפואי מיומן ומכשור מתקדם.

למי מתאים הטיפול?

  1. כל המעוניין לתקן בעיות תפקודיות של הפה, שיפור הלעיסה, שינוי מבנה הלסת, תיקון היחסים בין השיניים והלסתות ומניעת בעיות בחניכיים.
  2. טיפול בבעיות אסתטיות במבנה הפה, שיפור החיוך, השפעתו על מראה הפנים והפרעות דיבור ונשימה, הנגרמות ממבנה הלסתות והשיניים.

ישנן מספר שיטות טיפול ליישור שיניים (עליהן נפרט בהמשך), המותאמות במיוחד לצורכי כל מטופל ובהתאם לגילו.

פגישת הייעוץ

מטרתה של פגישת הייעוץ הנה להעריך את מידת ליקוי הסגר והתאמת תכנית טיפולית אישית, על פי צרכי המטופל. במהלך הפגישה, הרופא יבצע בדיקה של תפקוד הפה והלסת, צילום הפה ומבנה השיניים ולבסוף, יצור תבניות מותאמות לשיניים ותקבע את היקף ואופי הטיפול והעלויות הנדרשות.

משך הטיפול

תהליך יישור השיניים משתנה בהתאם לגיל המטופל, במידת ליקוי הסגר ובשיטה בה בוחרים לטפל. הטיפול יכול להימשך בין כמה חודשים ועד שנה וחצי- שנתיים, ומספר הטיפולים נע בין שישה טיפולים עד 20 ואף יותר. אופי הטיפול והיקפו נקבעים בהתאם לחומרת הליקוי והתיקון הנדרש.

שיטות שונות ליישור שיניים

יישור שיניים בשיטת דמון  (Damon)

העיקרון המנחה בשיטה חדשנית זו הנה, לייצר תנועה דנטאלית ליישור שיניים, באמצעות כוחות ביולוגיים, שאינם מעכבים את הצמיחה הטבעית של השיניים. 
השיטה פועלת להרחבת קשת השיניים, ללא צורך בעקירות, ולאפשר לשיניים לצמוח באופן טבעי, ללא לחץ וחיכוך מיותרים. בשונה מהטיפול הקלאסי, הלחץ המופעל ליצירת תזוזה של השיניים, 
הנו מתון, ואינו מחייב שיקום ובניית עצם מחדש. הטיפול מתבצע באמצעות סמכים, העשויים ממתכת או חרסינה לבנה, ומאופיינים ביכולת נעילה עצמית, ללא צורך בגומיות וברסן. 
סמכים אלה שונים מאלה שהכרנו עד היום, ומאופיינים ביכולתם לייצר תנועה דנטאלית ליישור השיניים, ללא צורך בקשירות אלסטיות שצוברות ריקבון.

יתרון זה מהווה פריצת דרך בתחום יישור השיניים ומקל על היכולת לשמור על היגיינה דנטאלית, מפחית ריח לא נעים מהפה והיווצרות עששת למשך זמן הטיפול. 
הסמכים החדשניים של שיטת Damon, הינם סמכים יעילים, אמינים ונוחים לשימוש. ניתן לבצע יישור שיניים באמצעות סמכים העשויים מתכת, שצבעם כסוף (Damon Q), ללא צורך בגומיות, או לחלופין בסמכים שקופים/לבנים העשויים מחרסינה (Damon clear) ומאופיינים ברמת אסתטיות גבוה, בשל צבעם הזהה לצבע השיניים. להמשך קריאה בנושא.

Smart clip

טיפול זה מתבצע באמצעות סמכים, העשויים ממתכת או חרסינה לבנה, ומאופיינים ביכולת נעילה עצמית, ללא צורך בגומיות ורסן. סמכים אלה שונים מאלה שהכרנו עד היום, ומאופיינים ביכולתם לייצר תנועה דנטאלית ליישור השיניים, ללא צורך בקשירות אלסטיות שצוברות ריקבון.

Clear aligner

יישור שיניים ללא סמכים וללא חוטים, מדובר ביישור שיניים באמצעות פלטות שקופות המתלבשות על השיניים בצורה נוחה ונעימה. הפלטות השקופות הינן כמעט בלתי נראות ומאפשרות לעבור יישור שיניים מבלי שיבחינו בכך. יש להרכיב את הפלטות ברוב שעות היממה וקל יותר לשמור על הגיינת הפה בכך שניתן להסירם.

קשתיות שקופות ניידות (Invisalign)

שיטה זו מותאמת במיוחד למטופלים המעוניינים לבצע יישור שיניים בנוחיות מרבית ומבלי שיהיה ניתן לשים לב לנוכחות מתקן היישור. מדובר בסדרה של קשתיות (פלטות) שקופות נשלפות (אינויזליין), המותאמות למטופל, באמצעות הדמיית מחשב אשר ממחישה את תכנית היישור, עד לתוצאה הרצויה. האנויזליין מיישר את השיניים בהדרגה, באמצעות קשתיות שקופות המותאמות לכל שלבי היישור, אותן יש להחליף במועד שנקבע. הקשתיות עשויות מחומר גמיש, המאפשר לנייד אותן לשמירה על ההיגיינה, מניעת ריח רע מהפה וצחצוח השיניים בקלות ובנוחות.

יישור שניים בשיטת Incognito

שיטה המיועדת בעיקר למבוגרים, המעוניינים לבצע יישור שיניים בתהליך נסתר ולשמור על מראה אסתטי של השיניים והחיוך, למשך הטיפול. 
מדובר בסמכים פנימיים דקים, עשויים מתכת, המורכבים מצדו הפנימי של קשת השיניים וביניהם חוט דנטאלי מתוח, אשר מפעיל לחץ מתון לייצור התנועה הדנטאלית ליישור.
הסמכים והחוט המחבר ביניהם, מיוצרים בעזרת הדמיית מחשב ומותאמים, באופן מדויק, לשיני המטופל הנוכחיות ולתוצאה הרצויה בסיום תהליך היישור.

שיטת Minor Tooth Movement) MTM)

יישור שיניים באמצעות סמכים וחוטים, המורכבים על צדו הפנימי של משטח השיניים, בכדי להעניק מראה אסתטי יותר למטופל. 
שיטה זו מתאימה בעיקר למתבגרים ומבוגרים שסובלים ממראה שיניים קדמיות לא אחידות או מרווחות.

יישור שניים בשיטת E-brace lingual 

שיטה המיועדת בעיקר למבוגרים, המעוניינים לבצע יישור שיניים בתהליך נסתר ולשמור על מראה אסתטי של השיניים והחיוך, למשך הטיפול. מדובר בסמכים פנימיים דקים, עשויים מתכת, המורכבים מצדו הפנימי של קשת השיניים וביניהם חוט דנטאלי מתוח, אשר מפעיל לחץ מתון לייצור התנועה הדנטאלית ליישור.
הסמכים והחוט המחבר ביניהם, מיוצרים בעזרת הדמיית מחשב ומותאמים, באופן מדויק, לשיני המטופל הנוכחיות ולתוצאה הרצויה בסיום תהליך היישור.                                                                                           

 

יישור שיניים בשיטה המסורתית

שיטה זו נחשבת לשיטה יעילה והיא מתאימה לרוב סוגי המקרים. שיטה ותיקה שננטשה בשנים האחרונות לטובת שיטות מתקדמות יותר.
בשיטה זו מרכיבים סמכים רגילים או שקופים אשר יוצרים לחץ על השיניים באמצעות חוט המחבר ביניהם. החוט עצמו מחובר באמצעות גומיות שמסייעות לדחיפת השיניים ויוצרות עליהן  את הלחץ המתבקש אשר גורם לתזוזת השיניים וליישורן בסופו של דבר.

  • גודלם הקטן של הסמכים וצורתם השטוחה מהווים יתרון לעומת סמכים אחרים.
  • ככל שהסמך על השן קטן יותר יש תחושת נוחות גדולה יותר למטופל.
  • אורך הטיפול הוא כשנתיים וחצי עד שלוש.
  • הטיפול בגומיות מצריך טווח ביקורים אצל רופא השיניים  של כחודש וחצי בין טיפול לטיפול.

לסיכום

בעולם בו לחזות חיצונית ולאסתטיקה יש חשיבות לאין ערוך, כדאי לטפל בשיניים על מנת שהמראה החיצוני יהיה אסתטי, נעים ומושך.
קיימות כיום מספר דרכים ידידותיות, חדשניות ומהירות ליישור שיניים לילדים ולמבוגרים כאחד, המחליפות בהצלחה את הטיפולים והשיטות הקלאסיות שהוצעו בעבר. 
שיטות אלה מהפכניות ומאפשרות ליישר את השיניים באופן שקוף או נסתר, ונותנות דגש על מראה שיניים אסתטי ונעים לכל אורך הטיפול.
כדי לדעת מה הוא הטיפול הטוב והיעיל ביותר אותו ניתן להציע יש לבצע בדיקה וייעוץ מקדים ללא עלות.